Endüstrilerin Refahı Artırması

Endüstrilerin Refahı Artırması Ekonomik ve tarihsel araştırmalar, sanayileşmenin artan eğitimlerle, daha uzun yaşam sürelerine, bireysel ve ulusal gelirlere ve genel yaşam kalitesine bağlı olduğunu ezici bir şekilde göstermiştir. Örneğin, İngiltere sanayileşirken, toplam milli gelir 1801’den 1901’e kadar %600’den fazla arttı. 1850 yılına gelindiğinde, ABD ve büyük Britanya’daki işçiler, sanayileşmiş olmayan ülkelerdeki işçilerden ortalama 11 kat daha fazla kazandılar. Bu etkilerin kalıcı ve kümülatif olduğu kanıtlanmıştır. 2000 yılına gelindiğinde, tam sanayileşmiş ülkelerde kişi başına düşen gelir, endüstri olmayan ülkelerden 52 kat daha büyüktü. Sanayileşme, geleneksel emeği bozar ve değiştirir, işçileri daha iyi sermaye malları eşliğinde daha değerli ve üretken faaliyetlere teşvik eder.

Endüstrilerin Refahı Artırması

Hong Kong’un Sanayileşmesi Belki de hiçbir sanayileşme, 1950 ve 2000 yılları arasında Hong Kong’da meydana gelen hızlı, beklenmedik ve dönüşümsel değildi. İki nesilden kısa bir sürede, küçük Asya toprakları dünyanın en refah ve zengin popülasyonlarından birine dönüştü. Hong Kong sadece 1,000 kilometre karedir. ABD ve Almanya gibi büyük endüstriyel güçlerin toprak ve doğal kaynakları yoksundur. Sanayileşme dönemi tekstil ihracatı ile başladı. Yabancı işletmeler, vergilendirmenin düşük olduğu, asgari ücret yasalarının bulunmadığı ve uluslararası ticaret için herhangi bir tarifenin veya sübvansiyonun bulunmadığı Hong Kong’da faaliyet göstermeye giderek daha fazla ilgi duydu. 1961’de Hong Kong İngiliz Valisi Sir John James Cowperthwaite, eski kolonide olumlu noninterventionizm politikası başlattı.

1961 ve 1990 yılları arasında Hong Kong’daki ortalama GSYİH büyüme oranı %9 ile arasında idi. 1966’dan 1971’e kadar en düşük beş yıllık büyümede artış hala yılda %7.6 idi. Hong Kong sanayileşme küçük ve orta ölçekli şirketlerin çok sayıda eşlik etti. Hong Kong hükümeti tarafından sanayileşme yanlısı politikalarına rağmen, yatırım girişim sermayesi Hong Kong’a dışarıdan sular altında kaldı. Çin’den değil, komşusu ile ticarete ambargo verdi. 2015 itibariyle. Endüstrilerin Refahı Artırması Hong Kong’un ortalama geliri $ 33,534 oldu. 1960’da sanayileşmeden önce, 2015 dolaylarında 3,000 dolardan fazla değildi. Bütün bu göstergelere bakılarak sanayileşmenin ekonomik refahı yükselttiği ve fakirlikten kaynaklanan problemleri azalttığı belirlenmiştir. Ve örnekler sadece Hong Kong ya da Britanya ile sınırlı değildi.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

  1. Endüstrilerin Refahı Artırması için yorumda bulun

    Endüstrilerin Refahı Artırması için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Endüstrilerin Refahı Artırması için ilk yorumu yapabilirsin.