Enerji Kimlik Belgesini Fiyatları

Enerji Kimlik Belgesinin Avantajları ve Yararları Nedir? Zorunlu olan enerji kimlik belgesinin birçok yararı bulunmaktadır. 1 Ocak 2020 yılına adar almanız gereken bu belgenin yararlarını şu şekilde belirtmek istiyoruz:

  • Enerji kimlik belgesi sayesinde binanızın yıllık olarak tüketebileceği enerji miktarı tespit edilecektir.
  • İşlemler, hızlanacaktır. Özellikle de tapu devir teslim işlemleri.
  • Bina içerisinde pek çok gider bulunmaktadır. Enerji kimlik belgesi ise bu giderlerin azalmasını sağlayacaktır. (Bu giderlerden bazılarını ısıtma, soğutma ve aydınlatma oluşturmaktadır)
  • Enerji belgesinde A ve B sınıfı yazan binalar, özellikle konut kredisi veren bankaların çeşitli avantajlarından faydalanabilirler. Ayrıntılı bilgi için banka ile iletişime geçebilirsiniz.
  • Binanızın enerjiden tasarruf edebilmesi için hangi işlemleri atlatması gerektiğini enerji kimlik belgesi sayesinde öğrenebileceksiniz. Bu noktada belge size açıklayıcı bilgiler sunacaktır.
  • Binanızın performans değerleri belli olduğu için bu binaların satış işlemleri sırasında fiyatını daha da değerlendirmektedir.

Enerji Kimlik Belgesini Fiyatları

Enerji kimlik belgesi, çoğu kişi tarafından sanki çok yüksek şekilde lanse ettirilir. Ancak durum sanılanın aksine oldukça farklıdır. Enerji kimlik belgesi için devletin belirlemiş olduğu bir fiyat bulunmamaktadır. Bu sebepler direkt olarak “Enerji kimlik belgesinin fiyatı şudur” şeklinde bir belirtme yapamayız. Enerji kimlik belgesinin fiyatları, serbest piyasa içerisinde oluşmaktadır. Aslında her belgenin çıkacağı binalarda bu fiyat farklılık göstermektedir. 2011 yılından önce yapılan binalarda bu fiyatlandırma daire sayısına ve konut durumuna göre ayarlanmaktadır. Ancak 2011 yılından sonra yapılan yeni binalarda hesaplama toplam metrekare ve daire sayısına göre hesap yapılmaktadır. Elbette daire durumu da bu durumu etkilemektedir. Yapının eski, yeni olması, bina, konut, apartman, iş yeri gibi kriterlerin fiyatları etkilediğini belirtmemiz gerekiyor.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

  1. Enerji Kimlik Belgesini Fiyatları için yorumda bulun

    Enerji Kimlik Belgesini Fiyatları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Enerji Kimlik Belgesini Fiyatları için ilk yorumu yapabilirsin.