Lösemi Hastalığı Nedenleri

Lösemi Hastalığı Nedenleri Lösemi hastalığının günümüzde yaygınlaşması ile birlikte nedenleri de git gide artmaya başlamıştır. Bu hastalık genel tanım olarak hücrelerin bölünmesi ve zamanda çok fazla hücre meydana gelmesi ile meydana gelmektedir. Lösemi hastalığının tanısı ancak kan ve kemik iliği testleri ile konulabilir. Lösemi hastalığı; lösemi hücrelerinin normal kan hücreleri gibi çalışmaya başlaması ile başlar. Kırmızı kan hücrelerinin azalması, beyaz kürelerin artmasına neden olur. Beyaz küreler kan akışını yavaşlatır. Kırmızı kan hücrelerinin sayısı azalması ile anemi yanı kansızlık hastalığı meydana gelir. Kansızlık, lösemi hastalığının ortaya çıkmasının en büyük nedenleri arasında gösterilmektedir.

Lösemi Hastalığı Nedenleri

Lösemi Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Lösemi hastalığı; sürekli halde yorgun ve halsiz olma durumu ile başlamaktadır. Bu yorgunluk ile birlikte sosyal yaşamda fiziksel hareket kısıtlılığı ortaya çıkar. Hızlı hareket etme durumunda nefes darlığı ve tıkanma problemleri yaşanmaktadır. Kişilerde terlemeler, yüksek ateş, ciltte kızarıklıklar ve çeşitli eklem ağrıları meydana gelir. Aynı zamanda cildin solgun gözükmesi, yaraların geç iyileşmesi de bu hastalığın belirtilerindendir. Lösemi hastalığı, diğer hastalıklara göre belirtileri en net ve yaygın görülen sağlık sorunudur.

Lösemi Tedavisi Nasıl Olur?

Lösemi tanısı konulan kişilerde, erken teşhis çok önemlidir. Bunun yanı sıra doktor seçimi de hastalığın yenilmesinde önemli rol oynar. Doğru tedavi ile birlikte hastaların %75’inin sağlığına kavuştuğu görülmektedir. Lösemi hastalığının tedavisi diğer hastalıklara göre daha uzun soluklu olabilir. Yaklaşık 5 yıl süren bu tedavi süreci kimi hastalar için zor gelse de başarı oranları yüksektir. Vücutta bulunan kromozomlar her hücrenin bir parçasıdır. Bu hücreleri çalıştırmak vücudun kendini toplamasını sağlar. Böylelikle tedavi süresince sık sık testler yapılıp, ilerleme kaydedilmektedir.

Akut Lösemi ve KML Lösemi Tedavisi Nasıl Olur?

Akut lösemi hastalığının tedavisi kemoterapi ile başlamaktadır. Bu tedavi ilk olarak indüksiyon tedavisi olarak bilinmektedir. Kemoterapi sırasında hastanın bir süre hastanede kalması önerilmektedir. KML hastalığında ise tedavi daha farklı ilerlemektedir. Bu hastalıkta tanı konulduktan sonra ilaç tedavisine başlanır. Bu ilaçlar hücrelerin iyileşmesini sağlar. Akut lösemi hastalarının yanı sıra KML hastalığının tedavisi uzun sürmemektedir. Doğru tedavi uygulandıktan kısa bir süre sonra hastalar sağlığına kavuşur.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Bir cevap yazın

  1. Lösemi Hastalığı Nedenleri Lösemi Hastalığı Nedenleri için yorumda bulun

    Lösemi Hastalığı Nedenleri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Lösemi Hastalığı Nedenleri için ilk yorumu yapabilirsin.